Кращі з українських винаходів та розробок отримали визнання в Міжнародний день ІВ

21 квітня 2017 року в Центральному будинку офіцерів Збройних Сил України відбулись урочистості з нагоди Міжнародного дня інтелектуальної власності. Під час заходу були нагороджені переможці Всеукраїнського конкурсу «Винахід року – 2016».

Церемонії нагородження передувала виставка «Винахід для армії – крок до перемоги», експозицію якої склали винаходи та раціоналізаторські рішення військових винахідників, а також розробки юних українських новаторів, переможців спеціалізованих конкурсів Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді (НЕНЦ) Міністерства освіти і науки України, які щороку проводяться за підтримки державної системи правової охорони інтелектуальної власності (ІВ).

Урочисту частину заходу відкрило привітання в.о. Голови Державної служби інтелектуальної власності України (ДСІВ) Антоніни Малиш, яка звернула увагу аудиторії на велику роль інновацій у житті сучасного світу. В.о. Голови зазначила, що значення Міжнародного дня ІВ у 2017 році не обмежується самою лиш демонстрацією значущості інновацій для людини зокрема та держави в цілому – цей день має сприяти прийняттю відповідних стратегічних рішень і документів. За словами керівника, новаторська думка – це те, що дозволяє не тільки зміцнювати фундамент економіки, але й сміливо дивитися в майбутнє та гідно відповідати на виклики сьогодення: зміну клімату, продовольчі проблеми та ін. Також Антоніна Малиш зачитала офіційні привітання з нагоди Міжнародного дня ІВ від Прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана та Голови Верховної Ради України Андрія Парубія.

Від імені керівництва Міністерства оборони України учасників заходу привітав заступник начальника Центрального науково-дослідного інституту озброєння та військової техніки Збройних Сил України (ЦНДІ ОВТ ЗСУ) генерал-майор Андрій Колєнніков. Він висловив особливу подяку винахідникам та організаторам інноваційної діяльності, які пропонують новаторські рішення для української армії, створюють умови для випробування нових розробок, швидкого впровадження їх у виробництво та використання для покращення характеристик військової техніки, удосконалення оборонних технологій.

У свою чергу Генеральний директор Державного підприємства «Український інститут інтелектуальної власності» (Укрпатент) Андрій Кудін зазначив, що в рамках урочистої програми будуть вшановані автори кращих вітчизняних розробок, представлених у Всеукраїнському конкурсі «Винахід року» в абсолютних, галузевих та регіональних номінаціях. Також керівник привітав з професійним святом усіх фахівців державної системи правової охорони ІВ в Україні, подякувавши за дотримання високих стандартів у роботі, гідне представлення інтересів України у сфері ІВ на міжнародній арені та щоденну працю заради створення умов для розбудови в Україні економіки, яка базується на інноваціях.

«Винахід року – 2016»: нагородження переможців

«Винахід року – 2016»: нагородження переможців

«Винахід року – 2016»: нагородження переможців

«Винахід року – 2016»: нагородження переможців

Андрій Кудін

Антоніна Малиш

Основну програму заходу розпочало нагородження переможців конкурсу «Винахід року» в абсолютних номінаціях. Кращим винаходом України у 2016 році за рішенням конкурсної комісії було визнано комплекс винаходів «Ультразвукове кавітаційне обладнання» (автори та патентовласники – Олександр Луговський, Андрій Мовчанюк, Ігор Гришко, Андрій Зілінський, Олександр Луговський, Володимир Фесіч, Андрій Новосад), який належить до технологічного використання ультразвукової енергії й може бути застосований у процесах різних галузях промисловості: виготовлення високоякісних ліків та високочистих хімічних сумішей; знезараження рідин; фільтрування; створення високоякісних стійких емульсій; освітлення стічних вод; холодна стерилізація молока; активація рідин і палива та ін. Варто відзначити, що авторський колектив має у своєму доробку 60 патентів, а його розробки було відзначено перемогою на міжнародному Фестивалі інноваційних проектів «Sikorsky challenge 2016».

«Винахід року – 2016»: нагородження переможців «Винахід року – 2016»: нагородження переможців

Нагороди за друге та третє місце в абсолютній категорії серед винаходів отримали розробки «Похідні 6-аміно-2,4-заміщених-5-гетарилпіримідинів, спосіб отримання та застосування їх як засобів антибактеріальної, антивірусної та протиракової дії» (патентовласники – Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Інститут біоорганічної хімії та нафтохімії Національної академії наук України) та «Спосіб попередження небезпеки ураження електричним струмом при гасінні пожеж» (патентовласник – Академія пожежної безпеки імені Героїв Чорнобиля МНС України).

«Винахід року – 2016»: нагородження переможців «Винахід року – 2016»: нагородження переможців
«Винахід року – 2016»: нагородження переможців «Винахід року – 2016»: нагородження переможців
«Винахід року – 2016»: нагородження переможців «Винахід року – 2016»: нагородження переможців

Відзнаку «Краща корисна модель року» отримав комплекс корисних моделей «Спосіб вирощування сочевиці в Південному Степу України» (патентовласник – Сергій Лавренко). А в абсолютній номінації «Кращий винахід року серед молоді» переможцем став винахід «Безпечна вантажна підвіска» (патентовласник – Херсонська державна морська академія).

З нагоди Міжнародного дня інтелектуальної власності дипломами Укрпатенту та пам’ятними кубками нагороджено кращих винахідників та відповідальних за дослідницьку роботу в Збройних Силах України 2016 року. Відзнаки отримали: командир військової частини А4558 полковник Володимир Шейко; начальник науково-дослідного відділу наукового центру Повітряних Сил Харківського Національного університету Повітряних Сил імені Івана Кожедуба підполковник Олексій Коломійцев; начальник відділу наукових досліджень військово-технічних розробок – заступник начальника науково-дослідного центру Військового інституту Київського національного університету імені Тараса Шевченка підполковник Ігор Пампуха; провідний інженер з патентної та винахідницької роботи Державного підприємства «Харківське бюро з машинобудування імені Морозова» Ірина Бабічева; науковий співробітник науково-дослідного відділу механізованих і танкових військ Національної академії Сухопутних військ імені Гетьмана Сагайдачного Юрій Варванець; професор кафедри військової підготовки Сумського державного університету Анатолій Дерев’янчук; начальник науково-дослідної лабораторії факультету військової підготовки імені Верховної Ради України Національного технічного університету «Харківський політехнічний інститут» підполковник Ганна Каракуркчі; старший науковий співробітник науково-дослідної лабораторії факультету військової підготовки імені Верховної Ради України Національного технічного університету «Харківський політехнічний інститут» Ірина Єрмоленко; старший науковий співробітник науково-дослідного відділу військових еталонів військової частини АО785 Юрій Роднін; начальник відділення – провідний інженер-випробувач Державного науково-випробувального центру Збройних Сил України підполковник Олександр Рижков.

Визнання досягнень молодих винахідників – важливий елемент зустрічі з майбутнім української сфери інновацій. Почесні дипломи від Укрпатенту та пам’ятні кубки отримали: студент І курсу Токмацького механічного технікуму Запорізького національного університету Дмитро Гоппе з проектом «Опріснення морської води»; учень 8 класу, вихованець Житомирського міського центру науково-технічної творчості учнівської молоді Дмитро Ракушев з проектом «Отримання електроенергії з опадів ʺВітряк для опадівʺ»; студенти ІІ курсу Державного навчального закладу «Київський професійний коледж з посиленою військовою та фізичною підготовкою» Володимир Кравчук та Олег Арпуль з проектом «Модернізація військової сухопутної техніки для АТО ʺСталевий патріотʺ»; учениця 11 класу гімназії міжнародних відносин № 323 м. Київ; вихованка Малої академії наук м. Київ Вікторія Верховецька з проектом «Синтез нових лікарських засобів на основі каркасних сполук»; учень V курсу Маріупольського вищого металургійного професійного училища Донецької області Ігор Іващенко з проектом «Пристрій для обробки сферичних поверхонь»; студенти ІІ курсу Державного навчального закладу «Київський професійний коледж з посиленою військовою та фізичною підготовкою» Артем Василенко, Артур Вашакідзе та Євгеній Селезньов з проектом «Віртуальна лабораторія діагностики автомобільних засобів ʺAutoDiagnostic 3.0ʺ»; студентка І курсу ВНЗ «Київський медичний коледж № 3», вихованка Дитячого естетико-натуралістичного центру «Камелія» м. Бровари Київської області Ірина Матвійчук з проектом «Вплив меланін-гелю на загоєння повношарових вирізаних площинних ран»; учень 8 класу Криворізької гімназії № 49 Дніпропетровської області Ростислав Абрамов з проектом «Проект гусеничної високоброньованої машини з капсулою виживаємості екіпажу відсіком для розміщення контрштурмової групи, та підвищеною боєвою міццю (УБТм) ʺРотегастʺ».

«Винахід року – 2016»: нагородження переможців «Винахід року – 2016»: нагородження переможців
«Винахід року – 2016»: нагородження переможців «Винахід року – 2016»: нагородження переможців

Продовжило урочисту церемонію вручення дипломів Укрпатенту та кубків переможцям Всеукраїнського конкурсу «Винахід року» в галузевих номінаціях: «Будівництво», «Екологія», «Енергетика та енергоефективність», «Інформаційні та комунікаційні технології», «Медицина», «Металургія», «Оборона і державна безпека», «Переробка промислових та побутових відходів», «Поновлювані джерела енергії», «Пристрої та технології промислового призначення», «Речовини і матеріали», «Сільськогосподарські технології», «Транспортні системи», «Харчове виробництво».

Спеціальну відзнаку конкурсу в галузі медицини отримав комплекс корисних моделей «Способи диференційної діагностики патоморфологічних типів лівого шлуночка при СЛГС» (патентовласник – Державна установа «Національний інститут серцево-судинної хірургії імені М.М. Амосова Національної академії медичних наук України»).

Заключна частина церемонії нагородження була присвячена вшануванню переможців Всеукраїнського конкурсу «Винахід року» у регіональних номінаціях. Дипломи та кубки від Укрпатенту отримали представники регіонів України, які брали участь у фінальному етапі конкурсу. Кращими за підсумками 2016 року визнані винаходи Київської обл. та м. Київ, Вінницької, Дніпропетровської, Закарпатської, Запорізької, Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Сумської, Харківської, Херсонської, Черкаської та Чернівецької областей . Роботи переможців спрямовано на пошук інноваційних рішень у галузі механіки, металургії, харчової та хімічної промисловості, електротехніки та медицини.

Детальна інформація про переможців Всеукраїнського конкурсу «Винахід року» та їхні проекти буде оприлюднена найближчим часом.

Під час урочистої церемонії нагородження представники авторських колективів та патентовласники скористалися можливістю привітати колег з професійним світом та висловили подяку за організацію й проведення Всеукраїнського конкурсу «Винахід року». На думку новаторів, рівень якості представлених проектів щороку підвищуватиметься, а самі роботи викликатимуть дедалі більшу зацікавленість, адже актуальність питань використання нових рішень для створення нових продуктів та технологій, подальшого зміцнення економічного та інноваційного потенціалу нашої держави зростає щодня.

«Винахід року – 2016»: нагородження переможців «Винахід року – 2016»: нагородження переможців
«Винахід року – 2016»: нагородження переможців «Винахід року – 2016»: нагородження переможців
«Винахід року – 2016»: нагородження переможців «Винахід року – 2016»: нагородження переможців

Активну участь в урочистій програмі заходу з нагоди Міжнародного дня інтелектуальної власності та нагородження переможців Всеукраїнського конкурсу «Винахід року – 2016» узяв Заслужений академічний Ансамбль пісні і танцю Збройних Сил України (художній керівник – Заслужений діяч мистецтв України Дмитро Антонюк). Артисти ансамблю представили оригінальні хореографічні та вокальні номери, які аудиторія заходу сприйняла із задоволенням.

«Винахід року – 2016»: нагородження переможців Володимир Скринник
«Винахід року – 2016»: нагородження переможців «Винахід року – 2016»: нагородження переможців
«Винахід року – 2016»: нагородження переможців «Винахід року – 2016»: нагородження переможців
«Винахід року – 2016»: нагородження переможців «Винахід року – 2016»: нагородження переможців
«Винахід року – 2016»: нагородження переможців «Винахід року – 2016»: нагородження переможців